Šā gada augustā Banku augstskola un Banku augstskolas profesionālā bakalaura studiju programmas “Biznesa procesu vadība” studenti Andis Jēkabsons, Nikija Audara un Megija Krūzberga saņēma pateicību no Finanšu ministrijas par kvalitatīvu ieguldījumu aktuālās problemātikas izpētē, kā arī par profesionālu diskusiju, prezentējot Finanšu ministrijai sava lietišķā pētījuma “Finanšu tehnoloģiju uzņēmumu, kas darbojas kā maksājumu iestādes, produktu ietekme uz Latvijas komercbanku produktu konkurētspēju” rezultātus.
2024. gada jūnijā Banku augstskolā notika ikgadējā studentu pētniecisko darbu konference“Ilgtspējīga biznesa un finanšu vadības formulas meklējumi digitālās inovācijas laikmetā”. Šajā konferencē savu lietišķo pētījumu “Finanšu tehnoloģiju uzņēmumu, kas darbojas kā maksājumu iestādes, produktu ietekme uz Latvijas komercbanku produktu konkurētspēju” prezentēja arī Banku augstskolas profesionālās studiju programmas “Biznesa procesu vadība” 3. kursa (nu jau šajā akadēmiskajā gadā 4. kursa) tālmācības plūsmas studenti Andis Jēkabsons, Nikija Audara un Megija Krūzberga.
“Mēs pētījām trīs ārvalstīs reģistrētu maksājumu iestāžu „Revolut”, „Paysera” un „Wise” produktu un pakalpojumu piedāvājuma konkurētspēju attiecībā pret Latvijas komerciestāžu produktiem. Patiesībā arī mums bija liels pārsteigums, ka Latvijā šos pakalpojumus izmanto ļoti daudzi cilvēki. Mainoties laikmetam, mainās arī tehnoloģijas, mainās arī iespējas, ko laikmets atnes. Mēs dzīvojam šobrīd 4. industrālās revolūcijas laikmetā, kam ir raksturīgi digitālie rīki. Arī nauda kļuvusi digitāla. Arvien mazāk norēķinos tiek izmantota skaidra nauda, tā tiek aizstāta ar digitālo norēķinu metodēm. Skaidrs, ka tam seko līdzi arī vairāki plusi un mīnusi. Viennozīmīgi pozitīvi ir, ka tas ir ātri un ērti, arī izmaksu mazāk – tie ir aspekti, kas lielā mērā nosaka šo inovatīvo tehnoloģiju konkurētspēju pār tradicionālām bankām”, par savu pētījumu “Latvijas Radio” intervijā 1. augustā uzsvēra pētnieks, Banku augstskolas students Andis Jēkabsons.
Pētījumā studenti analizēja arī šo pakalpojumu ietekmi uz ēnu ekonomiku. Andis Jēkabsons stāsta: “Mūsu pētnieciskā darba pamatmērķis nebija pētīt ēnu ekonomikas ietekmi un ēnu ekonomiku kā tādu, bet minētie pakalpojumi var radīt ietekmi uz to, tāpēc mēs pieskārāmies šai tēmai. Viens no metodoloģiskā darba pamatveidiem bija datu vākšana, arī aptaujas veikšana. Mēs respondentiem uzdevām jautājumus, vai viņi ir informēti, kas ir ēnu ekonomika, un, vai uzskata šo tehnoloģiju izmantošanu kā ēnu ekonomiku veicinošo faktoru, vai viņu mērķis vispār ir slēpt savus ienākumus. Jāatzīst, ka bija ļoti maz, bet bija atbildes, ka tomēr izmanto šos maksājumus, lai kaut kādā veidā izvairītos no nodokļu nomaksas vai censtos paslēpt savus ienākumus.”
Pētījumā studenti akcentē vairākus praktiski pielietojamus secinājumus, tādēļ būtisks ir fakts, ka savu pētījumu šā gada vasarā studenti prezentēja arī Finanšu ministrijā, kura bija pētījuma tēmas iniciatore un pieteicēja. Finanšu ministriju pārstāvēja valsts sekretāra vietniece nodokļu administrēšanas un ēnu ekonomikas ierobežošanas jautājumos Olga Bogdanova, diskusijā piedalījās ministrijas departamentu, kā arī Valsts ieņēmumu dienesta pārstāvji.
Esam lepni par mūsu studentu pētījuma praktisko lietderību, tā augsto novērtējumu no nozares ekspertu puses. 14. augustā no Finanšu ministrijas saņemtā Banku augstskolai un Banku augstskolas studentiem Andim Jēkabsonam, Megijai Krūzbergai un Nikijai Audarai adresētā pateicība apliecina, ka daudzu gadu garumā Banku augstskolā izkoptā un pilnveidotā pētnieciskā darbība, kas cieši sasaistīta ar studiju procesu, sekmē augsta līmeņa finanšu un biznesa vadības ekspertu sagatavošanu.
Finanšu ministrijas Valsts sekretāres vietniece nodokļu administrēšanas un ēnu ekonomikas ierobežošanas jautājumos Olga Bogdanova parakstītajā Finanšu ministrijas pateicībā norādīja:
“Pateicamies par kvalitatīvu ieguldījumu aktuālās problemātikas izpētē, kā arī par veltīto laiku un profesionālu diskusiju, š.g. 1. augustā prezentējot Finanšu ministrijai lietišķā pētījuma rezultātus.
Pētījuma detalizētais pārskats un ekspertīze sniedz dziļu ieskatu valstij aktuālajā tēmā par finanšu tehnoloģiju uzņēmumiem, to konkurētspēju un ietekmi uz ēnu ekonomikas aspektiem.
Atzinīgi vērtējam iespēju studentiem studiju laikā pievērsties Finanšu ministrijas darbā svarīgajiem jautājumiem, nodrošinot ne tikai interesantu studiju procesu, bet arī vērtīgu praktisku pienesumu politikas veidošanā.
Novēlam veiksmi nākamajās iniciatīvās un ceram uz turpmāku sadarbību.”
Paldies pētniekiem, viņu lietišķā pētījuma darba vadītājai profesorei Inesei Mavļutovai par ieguldīto darbu!
Vēlam interesantu studiju procesu, profesionālo izaugsmi un panākumus arī 2024./2025. akadēmiskajā gadā!
Iesakām noklausīties Anda Jēkabsona interviju “Latvijas Radio 1” šeit!