Erasmus jaunajiem uzņēmējiem programma aicina pieteikties biznesa apmaiņai

29.06.2023.

Erasmus jaunajiem uzņēmējiem ir Eiropas Savienības finansēta programma, kas piedāvā jaunajiem un topošajiem uzņēmējiem doties biznesa apmaiņā uz jebkuru no 45 projekta dalībvalstīm. Šobrīd ir notikušas jau 11 286 biznesa apmaiņas, savukārt starp dalībvalstīm ir ne tikai Eiropas Savienības valstis, bet arī Singapūra, Kanāda, Izraēla, Dienvidkoreja, Taivāna un ASV. Viens no programmas kontaktpunktiem Latvijā ir “CIVITTA Latvija”.

Programma ir atvērta ne tikai tiem jaunajiem uzņēmējiem, kuru uzņēmējdarbības pieredze nepārsniedz  3 gadus, bet arī jebkuram interesantam, kuram ir sava biznesa ideja. Tā ir jāapraksta biznesa plānā, kuru iesniedz, piesakoties biznesa apmaiņai. Lai pieteiktos programmai, ir jāaizpilda pieteikšanās anketa oficiālajā Erasmus jaunajiem uzņēmējiem mājaslapā.

Dodoties uz ārzemēm, ir iespēja mācīties no pieredzējuša mentora no 1 līdz pat 6 mēnešiem. Tiek maksāta arī stipendija, kas atšķiras katrā no apmaiņas programmas valstīm, piemēram, Spānijā, Beļģijā un Nīderlandē tie ir 830 eiro, savukārt Anglijā un Īrijā – 1000 eiro. Vairāk informācija par finansiālo atbalstu ir pieejama šeit.

Lai dotos apmaiņā, dalībniekam ir jābūt vismaz 18 gadus vecam, kā arī jābūt pastāvīgam kādas dalībvalsts iedzīvotājam. Iepriekšēja dalība citos Erasmus projektos netraucē piedalīties biznesa apmaiņā. Dalībniekam ir jābūt gatavam arī ieguldīt savus līdzekļus, ja ar stipendiju nepietiek, lai nosegtu visas izmaksas.

Apmaiņa iedrošina izdot savu grāmatu

Paula Pūcīte devās apmaiņā uz Lielbritāniju pēc savas klasesbiedrenes iedrošinājuma.

“Es pieteicos programmai, jo tā bija iespēja attīstīt savu ideju pieredzējuša mentora uzraudzībā, pat ja tā nav unikāla. Kopš brīža, kad es izlēmu doties programmā, līdz manai aizbraukšanai uz Lielbritāniju pagāja 3,5 mēneši.”

Pēc biznesa plāna uzrakstīšanas, Paula meklēja sev mentoru Erasmus jaunajiem uzņēmejiem datubāzē. No reģistrētajiem aptuveni 4600 mentoriem, viņa izvēlējās sadarboties ar mentoru Ričardu Danielu Kurtis no Lielbritānijas, kurš darbojas labbūtības jomā.

“Es biju starpposma periodā pēc augstkolas beigšanas, kad uzreiz negribējās mesties darba vidē. Tā ir lieliska iespēja cilvēkiem, kuri vēl ir profesionālu izvēļu priekšā un meklē savu vietu. Man sākotnēji likās, ka braukšu uz kādu eksotisku valsti, kā Amerika, Singapūra vai Izraēla. Taču beigās mana izvēle nebija pēc valsts, bet mentora profila, jo mani interesēja Ričarda darbības joma. Lai atrastu vispiemērotāko mentoru, es iesaku izmantot iespēju meklēt pēc atslēgvārdiem.”

Apmaiņa Paulas dzīvē ieviesa savas korekcijas, un tā izvērtās daudz labāka, nekā viņa to bija gaidījusi.

“Mana sākotnējā ideja bija saistīta ar cilvēku dzīvesstāstu pierakstīšanu. Pirms apmaiņas sākuma es sapratu, ka vēlos intervēt tieši kristiešus no valstīm, kurās viņi savas ticības dēļ tik iesprostoti cietumā, spīdzināti vai pat nogalināti. Ar šo domu aizbraucu uz Angliju, taču sapratu, ka neredzu idejai biznesa perspektīvu. Sagadījās tā, ka sieviete, pie kuras es īrēju istabu, bija kristiete, kura 12 gadus bija dzīvojusi Ķīnā kā misionāre. Viņai bija daudz piedzīvojumi un stāsti, kurus viņa vienmēr bija gribējusi aprakstīt grāmatā, taču tam nekad neatradās laika. Pēc pāris sarunām tapa ideja kopīgi rakstīt grāmatu.”

Šobrīd grāmatai vēl ir veicami pēdējie rediģēšanas darbi. Paula cer, ka aizraujošā biogrāfija jau pavisam drīz tiks publicēta.

Iesaka doties apmaiņā uz ilgāku laiku

Apmaiņas laiku Paulu atceras ar prieku, jo Erasmus jaunajiem uzņēmējiem ļāva īstenot savu mērķi – nodot zināšanas tālāk citiem cilvēkiem.

“Pavadītais laiks Anglijā bija viens no manas dzīves labākajiem periodiem. Tā bija liela dāvana. Spilgtākās atmiņas man gan nesaistās  ar idejas  attīstīšanas procesu, bet gan ar iesaistīšanos sabiedriskās aktivitātēs. Gāju uz pārgājieniem, rīkoju dažādus pasākumus, sāku skriešanas klubiņu, un tā arī izveidojās draugu loks, ar kuru visu darījām kopā. Viens no spilgtākajiem piedzīvojumiem bija nedēļu pirms aizbaukšanas – mēs organizējām pārgājienu, lai skatītos zvaigžņu lietu. Atgūlāmies zālē, skatījāmies debesīs un, kad redzējām krītam zvaigzni, visi sajūsmā spiedzām. Momenti kā šie ir tas dārgums, kuru es paņemšu līdzi no šiem 6 mēnešiem.”

Paula iesaka doties apmaiņā uz ilgāku periodu, jo tas ļauj izveidot draugu loku un arī profesionālos kontaktus, kuri paliks uz ilgu laiku.

“Noteikti gribu iedrošināt doties apmaiņā. Bieži negadās, ka dzīvē parādās iespēja netraucēti attīstīt savas idejas. Noteikti iesaku sazvanīties ar saviem potenciālajiem mentoriem, lai saprastu, vai mentors ir ieinteresēts tavā idejā un ir gatavs palīdzēt to attīstīt, nevis redz tevi tikai kā praktikantu.”

Paula joprojām uztur draudzīgas attiecības ar grāmatas galveno varoni un nesen devās uz Lielbritāniju, lai apciemotu savus draugus.

Piesaki savu dalību informācijas semināram

11.jūlijā plkst. 15.00 Eiropas Savienības mājā notiks informatīvs seminārs par programmu “Erasmus jaunajiem uzņēmējiem”.

Tajā būs iespēja uzdot visus interesējošos jautājumus par programmu, kā arī satikt pārstāvjus no “Civitta Latvija”.

Lai pieteiktos bezmaksas dalībai, pasākumam jāreģistrējas šeit.

Lai pieteiktos dalībai programmā, aicinām sazināties ar Civitta Latvija, kas koordinē šo programmu Latvijā, sūtot e-pastu uz: erasmus@civitta.com.

Vairāk par programmu vari uzzināt arī sociālajos tīklos Facebook un Instagram.