Biznesa nedēļa Lahti, Somija

28.02.2018.

Banku augstskolas studiju programmas “Finanses”,  otrā studiju gada studenti piedalījās Biznesa spēlē “Cesim”, kas notika Somijā, Lahti University of Applied Sciences. Plašāk par aizvadīto un piedzīvoto Biznesa nedēļu stāsta Banku augstskolas studenti.

Biznesa nedēļā Somijā, Lahti (12.02.2018. – 16.02.2018.) spēlējām biznesa spēli “Cesim”, kur mūs sadalīja internacionālās komandās un katra komanda vadīja savu kompāniju, pieņēma lēmumus. Spēle notika interneta vidē. Visas komandas savā starpā konkurēja, veidoja konkurentkompānijas tirgū. Mūsu vadītās kompānijas ražoja mobilos telefonus. Galvenais ofiss un sākotnējā ražotne atradās ASV, bet spēles gaitā bija jāizveido lielāka vai mazāka (atkarīgs no katras komandas pieņemtā lēmuma) ražotne Āzijā, kā arī saražotā produkcija jāsūta uz Eiropu. Sākumā, lai nedaudz saprastu spēli, tika dota iespēja izspēlēt 2 izmēģinājuma raundus (1 raunds ir kā viens darbības gads spēlē). Pēc tam kopā pa nedēļu izspēlējām 7 spēles raundus jeb respektīvi 7 uzņēmuma darbības gadus.

Katra raunda sākumā bija jāsāk ar spēles dotu tirgus prognozes, konkrētā gada tendenču izlasīšanu. Tālāk, balstoties uz tirgus tendencēm, katra komanda noteica savu prognozēto produktu ražošanas un pārdošanas apjomu, produkta cenu, līdzekļu daudzumu, kuru ieguldīt jaunu tehnoloģiju izstrādē, cik daudz naudas atvēlēt mārketinga aktivitātēm, uz kuru tirgu (Āzijas, ASV, Eiropas) vairāk koncentrēties, kā arī finanšu daļā, vai izmaksāt dividendes, vai samazināt ilgtermiņa parādus, vai izlaist vai atpirkt akcijas. Pēc katra raunda varēja redzēt rezultātus, bet beigās uzvarēja tā komanda, kuras kompānijai pēc 7. raunda bija visaugstākā akciju cena.

Kopā biznesa nedēļā piedalījās 32 studenti. 2 no Latvijas, 7 no Čehijas, 5 no Vācijas, 4 no Beļģijas, 6 no Nīderlandes un 8 no Somijas. Līdz ar to dalībniekus sadalīja 7 komandās, lai izveidotos sajauktas komandas.

Jau pirmajā vakarā mums bija noorganizēta īsta somu pirts nedaudz ārpus Lahti, kur bija iespēja lekt arī āliņģī. Pēc pirts, mūs tur pat pabaroja un somu studenti bija saorganizējuši nelielas jaunizveidoto komandu saliedēšanas spēles. Otrajā vakarā bija iespēja doties uz vietējās hokeja komandas spēli, bet trešdienā bija somu studentu organizēts pasākums ar boulinga apmeklējumu. Ceturtdienā apmeklējām Lahti slēpošanas muzeju un apskatījām tramplīnus un distanču slēpošanas trasi.