Banku augstskolas rektore: taupības mērķi nesasniegt, ja neiesaistīsies katrs

16.11.2022.

Banku augstskolas prioritāte ir saglābāt studijas klātienē, tāpēc pie augošo energoresursu cenām iesaistām studentus, administratīvo personālu un mācībspēkus energoresursu taupīšanas pasākumos, informē Banku augstskolas rektore Līga Peiseniece.

Kā parādīja Covid laiks, attālināto mācību laikā, diemžēl, cieš studiju kvalitāte, tāpēc BA uzstādīja mērķi saglābāt studijas klātienē.

Šodien Banku augstskola tiek arī uzsākts energoefektivitātes čempionāts “Ciešāk! Siltāk! Jautrāk!”, kura mērķis ir ne tikai ietaupīt līdzekļus, bet mācīt kā gudri apieties ar resursiem. Zināšanas var noderēt katram arī mājās, prakses vietā, ar tām var dalīties ar draugiem.

“Esam uzstādījuši mērķi, un kopā plānojam sasniegt 30% enerģijas patēriņa ietaupījumu, salīdzinot ar diviem iepriekšējiem gadiem. Mērķis nav viegls, jo augstskola var ietekmēt spuldžu nomaiņu uz LED gaismām, tomēr ir vajadzīgs cilvēks, kurš, izejot no telpas šo “gudro” lampu izslēdz,” skaidro Peiseniece.

Pēc viņas teiktā šis būs eksperiments, kā kopā sadarbojoties, var sasniegt mērķi, tas gan palīdzēs taupīt elektroenerģiju, gan saudzīgi izturēties pret planētu.

Viņa piebilst, ka zināšanas par efektīviem energoresursu izmantošanas veidiem var noderēt ikvienam Latvijas iedzīvotājam, idejas var smelties BA soctīklos, kur ik nedēļu noritēs zināšanu konkurss ar balvas izlozi. Balvās izlozēs termosus.

Runājot par ieviestajiem energoresursu taupīšanas pasākumiem rektore atgādina, ka Banku augstskolai ir divas ēkas – Skanstes ielā 43, kurai ir trīs stāvi un 11-stāvīga ēka Kr. Valdemāra ielā 161.

Vienu no ēkām, taupības nolūkos, augstskola ir ieziemojusi. Tajā izmanto tikai sporta un akta zāles. Studijas pārceltas uz galveno ēku, kurā veikta virkne energoefektivitātes pasākumu.

Jau tagad gaisa temperatūra auditorijās un darba kabinetos samazināta par vienu grādu – līdz 19 C°, paredzams kā tas kopā ar citiem pasākumiem palīdzēs ievērojami samazināt apkures rēķinus mēnešos, kad siltumenerģijas patēriņš ir visaugstākais.

“Augstskola izslēdz mākslīgo apgaismojumu naktī, atslēdz vienu liftu, optimizē telpu izmantošanu, saīsina administratīvā personāla klātienes darba dienu skaitu, samazina temperatūru telpās par vienu grādu un iesaista studentus un administratīvo personālu šķietami mazu, bet efektīvo darbu veikšanā – gaismas un ierīču izslēgšana, telpu vedināšana, kāpņu lietošanā liftu vietā, tāpēc ka, ja neiesaistīsies katrs, taupības mērķi nesasniegt,” uzsver rektore.

Galvenajā ēkā ir divi lifti, studiju un administrācijas darbs notiek no 1.-6.stāvam, bet no 7. līdz10.stāvam ir viesnīca, kurā mitinās gan studenti, gan viesi.

“Šai ēkai ir tikai viens siltuma mezgls, tāpēc nevar atslēgt no apkures tikai daļu no telpām. Tādēļ bija jāizdomā risinājums. Tika nolemts atstāt tikai vienu no diviem liftiem, kā arī administratīvajiem darbiniekiem tika ieviests daļēji attālināts darba režīms – divas dienas klātienē, pārējās trīs – attālināti,” skaidro Peiseniece.

Banku augstskola piegāja energotaupības režīmam kā īsti ekonomisti – tika mērīta energoefektivitāte, telpu noslodze, iespējas virzīt pasniedzēju, viesu un studentu plūsmas.

Banku augstskolā aicina studentus, docētājus un administratīvo personālu sekot, lai dienas gaišajā laikā maksimāli netiek lietots mākslīgais apgaismojums un lai telpā, kurā neviens neatrodas – gaismas objekti būtu izslēgti. Attālināta darba dienās, kabineta monitoram ir jābūt izslēgtam; jebkuras citas elektroierīces, kuras netiek izmantotas jāatslēdz no kontakta ligzdas.

“Ar katra studenta, pasniedzēja un administrācijas darbinieka ieguldījumu, kas varbūt liekās pavisam neliels – pareizi izvēdināt telpu, izslēgt monitoru, atvienot lādētāju no ligzdas, uzkāpt līdz lekcijas auditorijai pa kāpnēm – kopā mēs varēsim izdarīt daudz! ” ir pārliecināta Banku augstskolas rektore Līga Peiseniece.

Lūk, pieci noderīgi padomi, kas ļaus ietaupīt energoresursus:

  1. Nelietot mākslīgo apgaismojumu, ja nav nepieciešamības.
  2. Sekot līdzi, lai gaismas objekti būtu izslēgti telpās, kurās neviens neatrodas.
  3. Pēc iespējas biežāk kāpt pa trepēm, lietot liftu tikai, ja ir vajadzība kāpt augstāk par 6. stāvu.
  4. Ievērot telpās pareizu vēdināšanu: logs ir, vai nu pilnībā ciet, vai vaļā 10 min.
  5. Ejot prom, jāatslēdz no kontaktligzdas elektroierīces, kuras netiek izmantotas, tai skaitā, printeri, tējkanna, skeneris un citi

Par Banku augstskolu

Banku augstskola ir valsts dibināta, starptautiski atzīta augstākās izglītības iestāde, kas jau 30 gadus ir viena no atpazīstamākajām Latvijas biznesa skolām. Šobrīd tā īsteno kopskaitā 13 akreditētas profesionālās augstākās izglītības studiju programmas biznesa vadības un finanšu izglītības virzienos visos studiju līmeņos latviešu un angļu valodā. Banku augstskola Latvijas tautsaimniecībai ir devusi vairāk nekā 12 000 absolventu, no kuriem daudzi ir Latvijā un Eiropā plaši atpazīstamu uzņēmumu vadītāji un nozaru eksperti.